پوکی استخوان در سالمندان- خدمات پرستاری همدم

ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم با شناخت کامل از علایم بیماری پوکی استخوان در مراقبت از سالمندان می توانند به تشخیص این بیماری در مراحل اولیه کمک نموده و با پیاده سازی برخی تغییرات در تغذیه و سبک زندگی فرد سالمند از پیشرفت آن و بروز علایم و مشکلات پیچیده تر جلوگیری به عمل آورند.

در این متن درباره مشکل شایع پوکی استخوان در سالمندان به بررسی برخی نکات مهم خواهیم پرداخت. جهت استفاده از خدمات پرستاری همدم برای مراقبت از عزیزان سالمند خود می توانید با کارشناسان ما در این مجموعه به شماره تلفن های مربوطه تماس حاصل نموده و یا به صورت اینترنتی اقدام به استخدام پرستار نمایید.

پیری و ورود به دوره سالمندی با کاهش قدرت و استحکام استخوان ها همراه است. استخوان ها بافت هایی بسیار محکم هستند که همچون سایر سلول ها مدام خود را بازسازی می کنند. با گذشت زمان و افزایش سن این روند بازسازی با سرعت کمتری انجام و استخوان های قدیمی سوراخ شده و استقامت خود را از دست می دهند در این حالت گفته می شود که فرد به پوکی استخوان دچار شده است. این در حالی است که با تشخیص و درمان به موقع می توان از مشکلات جدی تر ناشی از این اتفاق جلوگیری به عمل آورد.

تشخیص پوکی استخوان در مراحل اولیه


تشخیص پوکی استخوان در مراحل اولیه

اغلب تا اتفاقی همچون شکستن استخوان در قسمت ران، مچ دست یا ستون فقرات نیفتد، ضعف در استخوان ها و دچار شدن به مشکل پوکی استخوان مشخص نمی شود اما ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم با اطلاع از علائم اولیه می توانند در زمینه تشخیص زود هنگام این بیماری کمک رسان باشند. همچنین در صورت نداشتن پرستار خصوصی جهت مشاوره گرفتن از او در این زمینه، می توانید از سایر خدمات ما همچون ویزیت دکتر در منزل در مورد تشخیص بیماری ها و ناراحتی های افراد سالمند استفاده نمایید.

علائم اولیه بیماری پوکی استخوان می تواند شامل مواردی به شرح زیر باشد:

  • ضعف قدرت دست

این علامت نتیجه ای است که از یک پژوهش علمی انجام شده در زمینه ضعف قدرت دست و ارتباط آن با تراکم استخوان حاصل شده و به عبارتی بیان می کند که قدرت چنگ زدن دست در افرادی که در مراحل ابتدایی دچار شدن به پوکی استخوان هستند کاهش می یابد.

  • تحلیل رفتن استخوان فک

تحلیل رفتن استخوان فک می تواند علامت دیگری برای آغاز بیماری پوکی استخوان باشد. در افراد سالمند در صورت مشاهده عقب رفت لثه ها بایستی به یک متخصص دندانپزشکی برای بررسی علت این موضوع  مراجعه شود.

  • ناخن های شکننده

استقامت بالا و محکم بودن ناخن ها نشان از استحکام بالای استخوان ها دارد. البته علاوه بر آغاز مشکل پوکی استخوان، شکننده بودن ناخن ها می تواند علل دیگری نیز داشته باشد و بایستی در این باره با یک پزشک متخصص مشورت نمود.

با توجه به این نکات، بهترین پیشنهادی که در مورد تشخیص اولیه پوکی استخوان به خصوص در مورد افرادی که سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند، مطرح است مراجعه به پزشک متخصص می باشد. ما در مجموعه همدم علاوه بر ارائه خدمات پرستاری به سالمندان در این مورد نیز بهترین راهکار را اندیشیده و با فراهم نمودن امکان ویزیت دکتر در منزل به دنبال رفاه و آسایش سالمندان و تمام بیماران نیازمند به مراجعه به پزشک بوده ایم. جهت استفاده از خدمات پرستاری همدم و ویزیت دکتر در منزل با شماره تلفن های مربوطه تماس حاصل و یا به صورت آنلاین اقدام نمایید.

علاوه بر این علائم مشکل پوکی استخوان با پیشروی بیشتر می توان نشانه هایی از قبیل کوتاه شدن قد، درد پشت و گردن، شکستگی استخوان بر اثر زمین خوردن، خمیدگی پشت (قوز کمر) را نیز داشته باشد.

درمان پوکی استخوان- خدمات پرستاری همدم


درمان پوکی استخوان- خدمات پرستاری همدم

پس از ویزیت دکتر در منزل و  تشخیص و تجویز دارو برای درمان پوکی استخوان افراد سالمند، ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم زمان و دوز داروهای تجویز شده را مدیریت نموده و با ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی فرد سالمند به جلوگیری از ابتلای مجدد و پیشرفت مشکل کمک می کند. برخی از امور مربوط به پیشگیری عبارتند از داشتن تحرک (در حد توان سالمند)، مصرف کلسیم کافی، دریافت ویتامین D مورد نیاز بدن که از طریق مکمل ها یا مواد غذایی (زرده تخم مرغ، شیر غنی شده، ماهی قزل آلا) و قرارگیری در معرض آفتاب به مدت ۱۵ دقیقه در روز تامین می شود.

پیام بگذارید

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما گفتگو کنید