ورزش و ارتباط آن با بیماری زوال عقل


ورزش و ارتباط آن با بیماری زوال عقل- خدمات پرستاری مجموعه همدم برای مراقبت از سالمندان

در یک دیدگاه سطحی شاید به نظر برسد که ورزش و بیماری زوال عقل هیچ ارتباطی به هم ندارند اما جالب است بدانید که نتایج تحقیقات علمی در این باره ثابت کرده اند که با انجام ورزش و داشتن فعالیت بدنی برنامه ریزی شده می توان خطر ابتلا به زوال عقل را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. ارائه دهندگان خدمات پرستاری ما در مجموعه همدم محجوب کاملا بر این موضوع واقف هستند و در ارائه خدمات پرستاری برای سالمندان ورزش فرد سالمند در حد سن و توان بدنی او را در برنامه مراقبتی خود دارند.

علاوه بر جلوگیری از دچار شدن به بیماری زوال عقل و آلزایمر و یا کاهش علایم این بیماری ها، ورزش کردن می تواند از جنبه های دیگری چون تاثیر مثبت بر جریان خون در بدن، عملکرد بهتر قلب، عملکرد بهتر دستگاه گوارش، جلوگیری از افسردگی و افزایش شادی زندگی سالمند موثر باشد. جهت استفاده از خدمات پرستاری ما در مجموعه همدم محجوب برای مراقبت از عزیز سالمند خود می توانید با کارشناسان ما در این مجموعه تماس حاصل نموده و یا به صورت آنلاین اقدام به استخدام پرستار نمایید.

مطالعات انجام شده در مورد ارتباط بین ورزش و زوال عقل

در یک مطالعه عکس برداری شده از مغز، پژوهشگران اثبات کرده اند که انجام منظم ورزش به صورت یک روز در میان در طول هفته می تواند روند سرعت تجمع ماده ای به نام سمی پروتئین بتا آمیلوئید را که عامل پیشروی بیماری آلزایمر است به تعویق اندازد. همچنین چندین مطالعه دیگر گزارش کرده اند که انجام ورزش های هوازی (ورزش هایی که ضربان قلب را افزایش می دهند) می تواند باعث بهبود در تفکر، تقویت حافظه و کاهش علائم زوال عقل در سالمندان و افراد میانسال شود.

یک پژوهش علمی دیگر درصد تاثیر ورزش بر کاهش احتمال خطر ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر را به ترتیب ۳۰ و ۴۵ درصد اعلام کرده است که رقمی قابل تامل می باشد.

ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم چه نوع ورزش هایی را برای جلوگیری از بیماری زوال عقل در سالمندان موثر می دانند؟


ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم چه نوع ورزش هایی را برای جلوگیری از بیماری زوال عقل در سالمندان موثر می دانند؟

با توجه به اطلاعات متفاوت منابع مختلف در مورد نوع ورزش و فعالیت بدنی مناسب برای سالمندان، ارائه دهندگان خدمات پرستاری ما در مجموعه همدم محجوب هر نوع ورزش هوازی را که متناسب با وضعیت بدنی فرد سالمند باشد و به طور منظم و مداوم (حدود ۳۰ دقیقه در روز) انجام شود در جلوگیری و کاهش علائم زوال عقل و آلزایمر موثر می دانند.

توجه داشته باشید که منظور از ورزش هوازی، ورزش های چون دویدن نیست و مسلما این نوع ورزش از توان اغلب افراد سالمند خارج است هر چند که انجام آن می تواند تاثیر مثبت بسیاری داشته باشد؛ ورزش هایی چون پیاده روی سریع، باغبانی، نظافت بخشی از محوطه منزل و … نیز از جمله ورزش های هوازی موثر در جلوگیری و کاهش علائم زوال عقل محسوب می شوند.

حتی در مورد خانم های سالمند ثابت شده است افرادی که برخی کارهای روزمره منزل همچون شستشو و پختن غذا را خود انجام می دهند و به این صورت فعالیت بدنی روتین و مرتبی دارند کمتر از سایرین در معرض خطر احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل قرار دارند. البته برای درک ارتباط بین شدت ورزش انجام شده و بیماری زوال عقل و آلزایمر بایستی مطالعات بیشتری صورت پذیرد تا بتوان گفت که سالمندان در صورت داشتن توان بدنی می توانند با افزایش شدت ورزش، خطر ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر را بیش از این نیز کاهش دهند یا خیر؟

خدمات پرستاری، پزشکی، بهداشتی و درمانی مجموعه همدم محجوب

ما در مرکز پزشکی و پرستاری همدم محجوب مفتخر به داشتن سالها تجربه درخشان در زمینه ارائه انواع خدمات پرستاری و پزشکی  در منزل برای هموطنان عزیز خود هستیم. ارائه خدمات پرستاری برای مراقبت از کودکان، خدمات پرستاری مخصوص سالمندان، خدمات پرستاری برای بیماران بستری شده در منزل، ویزیت دکتر در منزل، اجاره تجهیزات پزشکی، اجاره تخت بیمارستانی، وصل سرم در منزل، انجام تزریقات در منزل تهران، استخدام بهیار در منزل، اجاره ویلچر و … از جمله خدمات ما در مجموعه همدم محجوب است که برای استفاده از این خدمات کافی است با کادر پشتیبانی ما در این مجموعه تماس حاصل و یا به صورت آنلاین اقدام به ثبت درخواست خود نمایید.

پیام بگذارید

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما گفتگو کنید