مشکلات خواب در سالمندان- خدمات پرستاری همدم برای مراقبت از سالمندان

خدمات پرستاری همدم برای مراقبت از سالمندان شامل تحت نظارت و کنترل قرار دادن امور زندگی افراد سالمند از جمله، تغذیه، خواب، ورزش، مدیریت دارو و انجام امور شخصی این افراد است. علاوه بر خدمات پرستاری، ما در مجموعه پرستاری و بهداشتی همدم ارائه خدماتی از قبیل ویزیت دکتر در منزل، اجاره ویلچر، استخدام بهیار، اجاره تجهیزات پزشکی و … را نیز در لیست ارائه خدمات خود قرار داده و هدفی جز بهبود کیفیت زندگی تمام افراد جامعه  نداریم. جهت استفاده از خدمات پرستاری همدم برای مراقبت از عزیزان سالمندان خود و استفاده از سایر خدمات ما در این مجموعه می توانید هم به صورت تلفنی و هم به صورت آنلاین اقدام نمایید.

افزایش سن با مشکلات بسیاری در بدن و زندگی فردی و اجتماعی همراه است، تغییر در عادات خواب را می توان یکی از این مشکلات محسوب کرد. اغلب افراد سالمند از دیر به خواب رفتن خود شکایت دارند و در طول روز به دلیل نداشتن خواب کافی و با کیفیت در شب چرت زده و به خواب های کوتاه می روند. همچنین وجود اختلالات خواب و نداشتن خواب کافی در سنین بالا می تواند باعث بروز بسیاری از بیماری ها در افراد سالمند شود. در این متن به موضوع مشکلات خواب در سالمندان پرداخته و برخی نکات مهم در این باره را متذکر می شویم.

عواملی که سبب ایجاد مشکل در خواب افراد سالمند می شوند


عواملی که سبب ایجاد مشکل در خواب افراد سالمند می شوند

برخی عوامل باعث می شوند که الگوی خواب افراد سالمند دچار اختلال و مشکل شود، در اینجا برخی از این عوامل را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • داشتن درد در بدن به دلیل برخی بیماریها

برخی بیماری های دوران سالمندی همچون آرتروز، دیابت، درد مفاصل و … می توانند باعث ایجاد مشکل در خواب افراد سالمند شوند. به عبارتی بدن درد ناشی از این بیماری ها خواب راحت را از فرد سالمند دریغ کرده و تاثیر سوئی بر این موضوع می گذارد. ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم برای برطرف کردن مشکل خواب افراد سالمند که ناشی از وجود بدن درد به دلیل بیماری باشد استفاده از قرص های مسکن یا داروهای مناسب برای بهبود وضعیت بیماری فرد سالمند و در موارد شدیدتر توصیه به پزشک متخصص و جراح را توصیه می کنند.

  • مصرف دارو

مصرف برخی داروها نیز ممکن است باعث ایجاد مشکل در خواب افراد سالمند شود، سالمندانی که به دلیل داشتن بیماری فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی مجبور به مصرف دارو هستند غالبا دچار اختلالات خواب می شوند. در صورتی که بی خوابی فرد سالمند ناشی از مصرف دارو باشد می توان از پزشک معالج او برای تغییر دوز یا تجویز داروی جایگزین کمک خواست.

  • چرت زدن و خواب های کوتاه در طول روز

چرت زدن در طول روز و خوابیدن های کوتاه هنگام عصر یا بعد از ظهر نیز می تواند احساس خستگی شما هنگام شب را از بین برده و در به خواب رفتن راحت و سریع تان خلل ایجاد کنند. این موضوع علاوه بر ایجاد اختلال در به خواب رفتن، موجب بیدار شدن دیرتر و سخت تر از خواب هنگام صبح نیز می گردد. به خصوص در مورد افراد سالمند که فعالیت سنگینی در طول روز انجام نمی دهند خوابیدن های کوتاه مدت و چرت زدن در طول روز می تواند باعث ایجاد مشکل در خواب شبانه آنها شود. 

همچنین یائسگی نیز در زنان سالمند می تواند با ترشح آدرنالین، به دلیل توقف در تولید هورمون های زنانه، همراه شود و این موضوع برنامه خواب فرد را به هم بریزد. در این مورد گرگرفتگی شبانه حتی چندین بار در شب می تواند اتفاق افتاده و خواب راحت را از فرد دریغ کند. در این مورد مراجعه به پزشک زنان جهت تجویز داروهای هورمونی می تواند به برطرف کردن مشکل کمک کند.

برخی راهکارها برای حل مشکل اختلال خواب در سالمندان- ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم

ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم در مراقبت از سالمندانی که دچار مشکل اختلال در خواب هستند با به کارگیری راهکارهایی از جمله موارد زیر سعی در حل مشکل افراد سالمند می نمایند:

ارائه برنامه غذایی عاری از مواد بی خواب کننده (استفاده از مواد غذایی چون مواد کافئین دار و الکل و خوردن شام سنگین و دیر وقت می تواند باعث مشکل در خواب شبانه شود)، خواندن کتاب برای فرد سالمند پیش از خواب، کمک به انجام ورزش و داشتن فعالیت بدنی مناسب فرد سالمند در طول روز و … .

جهت استفاده از خدمات پرستاری همدم برای مراقبت از عزیزان سالمند خود می توانید با شماره تلفن های مربوطه تماس حاصل و یا به صورت آنلاین اقدام به استخدام پرستار نمایید.

پیام بگذارید

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما گفتگو کنید