در مورد افسردگی سالمندان چه می دانید؟- خدمات پرستاری در منزل همدم

در مورد افسردگی سالمندان چه می دانید؟- خدمات پرستاری در منزل همدم

در مورد افسردگی سالمندان چه می دانید؟- خدمات پرستاری در منزل همدم

در حال حاضر به دلیل پیشروی جمعیت جهان به سمت پیری، مسئله ارائه خدمات پرستاری در منزل برای افراد سالمند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور نیاز به ارائه دهندگان خدمات پرستاری برای سالمندان بیش از این نیز افزایش یابد؛ از این رو بسیاری از شرکت ها و مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و پزشکی، استخدام پرستاران مخصوص سالمندان متخصص و مجرب و برگزاری دوره های آموزشی مخصوص برای آنها را در اولویت برنامه کاری خود قرار داده اند.

ما در مجموعه همدم محجوب بهترین و با کیفیت ترین خدمات پرستاری برای مراقبت از سالمندان را ارائه می دهیم؛ جهت استخدام پرستار برای مراقبت از عزیزان سالمند خود می توانید با کادر پشتیبانی مجموعه همدم به شماره تلفن های مربوطه تماس و یا به صورت اینترنتی اقدام نمایید.

در این متن به بررسی یکی از شایع ترین مشکلات سالمندان، افسردگی سالمندی، می پردازیم. البته منظور از شایع بودن این مسئله طبیعی بودن آن نیست و بایستی اقدامات عملیاتی برای درمان هرچه سریعتر سالمندان افسرده و بالا بردن کیفیت سطح زندگی آنها صورت پذیرد.

افسردگی در سالمندان چه علائمی دارد و به چه علت رخ می دهد؟

افسردگی در سالمندان چه علائمی دارد و به چه علت رخ می دهد؟

در اغلب موارد، علائم مشکل افسردگی در سالمندان با علائم بیماری های دیگر فرد سالمند اشتباه گرفته شده و یا از اثرات داروهای مصرفی او تلقی می شود در حالی که این مشکل یک مشکل جدا از این موارد است و بایستی به صورت دقیق به بررسی علایم آن در فرد سالمند پرداخت.

یکی از مشخص ترین علائم افسردگی در افراد سالمند، بی خوابی است. در حقیقت بی خوابی از علائم اولیه دچار شدن فرد به بیماری روحی افسردگی به شمار می رود. برخی افراد برای برطرف کردن مشکل بی خوابی از داروهای آرام بخش یا خواب آور استفاده می کنند که توصیه کارشناسان در این مورد عدم مصرف این داروها یا به حداقل رساندن میزان مصرف آنهاست چرا که داروهایی از این قبیل هم باعث ضعف در تنفس فرد می شوند و هم احتمال از دست دادن تعادل و زمین خوردن فرد را بالا می برند.

در حالت کلی برخی عوامل می توانند احتمال ابتلای فرد سالمند به مشکل افسردگی را افزایش دهند:

  • زنان سالمند بیشتر از مردان سالمند به افسردگی سالمندی دچار می شوند.
  • افرادی که به هر دلیل از جمله ازدواج نکردن، متارکه با همسر یا فوت همسر خود به صورت مجردی زندگی می کنند.
  • سالمندانی که زندگی پر استرسی دارند.
  • سالمندانی که در شبکه های اجتماعی توسط خانواده و دوستان یا افراد هم سن و سال خود ساپورت نمی شوند.
  • داشتن مشکلات سلامتی و دچار شدن به بیماری های جسمی چون دیابت، سرطان، آلزایمر، سکته، بیماری های قلبی، فشار خون بالا و … نیز می تواند خطر احتمال ابتلای فرد سالمند به افسردگی سالمندی را افزایش دهد.
  • سالمندانی که به دلیل فوت عزیزان خود حال روحی خوبی ندارند.
  • افرادی که قبلا نیز سابقه افسردگی داشته اند.
  • سالمندانی که از مرگ هراس دارند.

در مراحل اولیه و مشاهده علایم افسردگی برای تشخیص دقیق این مشکل و تایید ابتلا به آن استفاده از تخصص و تجربه یک پزشک متخصص مغز و اعصاب می تواند کمک کننده باشد. پزشک با اسکن مغزی می تواند این کار را انجام دهد، وجود نقاطی در مغز که جریان خون در آنها به اندازه کافی صورت نمی پذیرد و یا مشاهده ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز فرد سالمند می تواند تاییدی بر ابتلای او به بیماری افسردگی باشد. جالب است بدانید که وجود نقاطی در مغز که جریان خون در آنها کافی نباشد می تواند بر اثر داشتن فشار خون بالا در طی چندین سال پدید آید و در نهایت منجر به بیماری افسردگی در فرد سالمند شود.

خدمات پرستاری مجموعه همدم برای مراقبت از سالمندان

ارائه دهندگان خدمات پرستاری در منزل مجموعه همدم با اطلاع از تمام این نکات، علایم و آنچه بایستی به گفته پزشک متخصص برای جلوگیری از پیشروی و درمان بیماری انجام داد، مراقبت از سالمندان را با هر نوع شرایط جسمی و روحی خاص عهده دار شده و هدفی جز بازگردانی سلامت به فرد، افزایش کیفیت سطح زندگی او و لذت بردن از زندگی حتی در سالهای پایانی عمر افراد سالمند ندارند. جهت استفاده از خدمات پرستاری و ویزیت دکتر در منزل ما می توانید با شماره تلفن های مربوطه تماس حاصل نمایید.

پیام بگذارید

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما گفتگو کنید