اهمیت تغذیه مناسب در سالمندان- خدمات پرستاری همدم


اهمیت تغذیه مناسب در سالمندان- خدمات پرستاری همدم

پیری و افزایش سن معادل با کاهش انواع توانایی های بدن است. یکی از مهم ترین توانایی های بدن که با افزایش سن تحت تاثیر سوء قرار می گیرد قدرت جذب کامل مواد غذایی مورد نیاز ارگان های مختلف می باشد؛ از این رو توجه به تغذیه مناسب سالمندان از اهمیت بسیاری برخوردار است. ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم در مراقبت از سالمندان در کنار توجه به مدیریت دارو و دستورالعمل های پزشکی مخصوص سالمندان بیمار، انجام امور روزمره شخصی، مصاحبت با سالمند و … توجه به رژیم غذایی و تغذیه مناسب و سالم افراد سالمند را نیز مورد توجه ویژه قرار می دهند. جهت دریافت خدمات پرستاری همدم برای مراقبت از عزیز سالمند خود می توانید با کادر پشتیبانی ما در مجموعه همدم محجوب تماس حاصل نمایید.

تغذیه مناسب برای سالمندان- تخصص و تجربه ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم

تغذیه مناسب برای سالمندان بایستی تامین کننده کلسیم، ویتامین ب ۱۲، پتاسیم، ویتامین دی، زینک و فیبر بدن آنها باشد. حال بررسی می کنیم که هر یک از این ویتامین ها و مواد معدنی به چه علت بایستی در رژیم غذایی افراد سالمند وجود داشته باشند.

  • دریافت کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان لازم است

اهمیت تغذیه مناسب در سالمندان- خدمات پرستاری همدم

افزایش سن و پیری می تواند سبب شود که بدن به جای جذب کلسیم مقداری از کلسیم خود را از دست دهد این موضوع با مشکلاتی چون پوکی استخوان همراه است و به مرور زمان می تواند منجر به مشکلات جدی تر گردد. در این مورد توصیه می شود در رژیم غذایی زنان ۵۰ سال به بالا و مردان ۷۰ سال به بالا به میزان ۲۰ درصد بیش از سایر افراد بزرگسال کلسیم گنجانده شود. تامین این ماده معدنی را می توان از طریق مصرف مواد غذایی چون شیر، پنیر و ماست به انجام رسانید.

  • ویتامین ب ۱۲ خون ساز بوده و برای تولید سلول های عصبی لازم است

برخی افراد برای تامین ویتامین ب ۱۲ مورد نیاز بدن خود مصرف قرص ویتامین ب ۱۲ را ترجیح می دهند؛ در حالی که با مصرف گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات و ماهی می توان مقدار مورد نیاز ویتامین ب ۱۲ بدن را تامین نمود. البته سالمندانی که در مورد مصرف گوشت قرمز یا سایر منابع غذایی حاوی ویتامین ب ۱۲ (به دلیل داشتن بیماری هایی چون نقرس) دارای پرهیز غذایی هستند می توانند مواد غذایی و نوشیدنی های غنی شده با این ماده را جایگزین نمایند. ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم در مورد گزینه های جایگزین به دلیل داشتن پرهیزهای غذایی اطلاعات کامل دارند و در این باره به مشاوره صحیح فرد سالمند می پردازند.

  • پتاسیم در جلوگیری از سکته مغزی نقش اساسی دارد

اهمیت تغذیه مناسب در سالمندان- خدمات پرستاری همدم

پتاسیم با ممانعت از ابتلای فرد به فشار خون بالا باعث جلوگیری از سکته مغزی می شود. علاوه بر این، این ماده معدنی از قلب، ماهیچه ها و کلیه ها نیز محافظت نموده و به عدم ابتلا به پوکی استخوان نیز کمک می کند. منابع غذایی غنی از این ماده شامل موز، اسفناج، ماست، شیر و زردآلو خشک هستند. البته علاوه بر این منابع می توان از قرص های مکمل نیز جهت تامین پتاسیم مورد نیاز بدن استفاده کرد اما به دلیل داشتن تداخل دارویی با داروهایی چون داروهای میگرن، داروهای فشار خون و … توصیه می شود که مصرف این مکمل ها با مشورت پزشک متخصص صورت گیرد.

  • ویتامین دی باعث جذب کلسیم مورد نیاز بدن می شود

مصرف منابع ویتامین دی همزمان با منابع کلسیم (که در بالا به آنها اشاره شد) می تواند اقدام بسیار موثری در جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان باشد. منبع اصلی و شناخته شده ویتامین دی، نور خورشید است اما میتوان با مصرف ماهی های چرب و قرص های ویتامین  دی نیز به تامین این ویتامین در بدن کمک کرد.

  • زینک به تقویت حس چشایی و بویایی کمک و با عفونتها مبارزه می کند

زینک (Zn) دیگر عنصر ضروری به خصوص در بدن سالمندان است که منابع غذایی تامین کننده آن می توانند غذاهای دریایی چون صدف و خرچنگ و گوشت گاو باشد؛ البته قرص زینک نیز نیاز بدن به این عنصر را تامین می کند.

  • فیبر به حفظ سلامت دستگاه گوارش و کاهش سطح قند و کلسترول خون کمک می کند

اهمیت تغذیه مناسب در سالمندان- خدمات پرستاری همدم

زنان و مردان بالای ۵۰ سال به ترتیب به ۲۱ و ۳۰ گرم فیبر در روز نیاز دارند. منابع غذایی چون غلات و سبزیجات حاوی مقدار بسیار زیادی فیبر هستند.

ارائه دهندگان خدمات پرستاری همدم با در نظر گرفتن برنامه های غذایی متناسب با شرایط خاص بدنی سالمندان، سعی در تامین تمام این مواد و عناصر ضروری بدن آنها دارند. جهت دریافت پاسخ پرسش های خود پیش از استفاده از خدمات پرستاری همدم و استخدام پرستار می توانید با شماره تلفن های مربوطه تماس حاصل نمایید.

پیام بگذارید

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما گفتگو کنید